BAYRAM SABAHI..

Aşağa gitmek

BAYRAM SABAHI..

Mesaj  yazar hamit uzun Bir Salı Eyl. 30, 2008 5:40 am

BAYRAM SABAHI
Annesi öksüzü ve kardeşlerini “arefe gününün suyuyla yıkamak sevaptır” diyerek güzelce çimdirdi (Banyo) ellerine de kına yakarak “haydi şimdi yatıp uyuyun sabah bayramdır kısmet olursa erken kalkacağız” der ve çocukların uyumasını sağlar.
<<<Tatlı ve güzel uyku ardından sabah olur annesi çocuklara seslenerek:
<><>-Haydi kalkın size pınardan zemzem suyu getirdim bayram sabahı pınarlardan akan su zemzem olurmuş der.
<<<Çocuklar yataklarından fırlayarak annesinin pınardan helkeler ile getirdiği zemzem suyuna üşüşürler öksüz ırgatlıktan gelmiş gibi içiyordu annesi öksüze seslenerek:
<><>-Yavaş oğlum boğulacaksın önce bir besmele çek der. Öksüz annesine seslenerek:
<><>-Anne zemzem ne kadar güzelmiş aklına sevdiğin hangi yiyeceği ve içeceği getirirsen tadı ona benziyor diye söylendi annesi de:
<><>-Öyledir oğul , öyledir diye cevap verir bir taraftan da çabuk hazırlan bayram namazına gideceksin der ve öksüzü evin erkeğimmiş gibi hazırlayarak bayram namazı için camiye gönderir.
<<<Öksüz cemaat ile birlikte bayram namazını kılarlar caminin imamı cemaate seslenerek:
<><>-Kimse bir yere dağılmasın birlikte köy mezarlığına gideceğiz önce mezarlıktaki gariplerle bayramlaşalım daha sonra köy odasında yemek yenilecek ve daha sonra istediğinizin yere gide bilirsiniz diye seslendi.
<<<Kalabalık hep birlikte mezarlığa vardılar mezarları karşılarında görecek şekilde yere çömeldiler imam başta olmak üzere okunan kuranı kerim ve duaların ardından herkes mezarlıktaki dostlarının kabirlerine vararak ziyaretlerini tamamladılar.
<<<Öksüzde babasının mezarına vardı diz üstü çömelerek babası için gözlerinden süzülen yaşlarla dua etti. Daha sonra oradaki bulunan kalabalık dağılmadan köy odasına gelerek hazırlanan yemek sofrasına oturdular.
<<<Öksüz ağlayarak eve annesinin yanına geldi annesi ile bayramlaştıktan sonra:
<><>-Anne herkesin babası köy odasına yemek götürüyor bende oraya yemek götürmek istiyorum der. Öksüzün annesi:
<><>-Senin geleceğini düşünerek bende bir tepsiye yemek hazırlamıştım der. Ve hazırlanan yemeği öksüz annesinin elinden alarak köy odasındaki yemek dağıtıcılarına teslim eder kendiside aç karnını doyurmak için kalabalığın arasına sıkışarak oturur ve yemekler yenir dualar edilir.

<<<Evet öksüz çocuk aklıyla çok şeyler yapıp mutlu oluyordu. İmkanı olanlar ya bizler kocaman aklımızla neler yapıyoruz? Hiç düşündük mü?...
<<<Bayramlarınızı tebrik eder. Tüm insanlığa ve İslam alemine hayırlar getirmesini ve sevgi, sağlık diliyorum.

<<<Not: Bayram sabahı isimli bu yazıları. Hamit UZUN’ un. Sarı çiğdem isimli kitabından alınan yazarın yaşamış olduğu gerçek bir kesittir.
<>yazar Hamit Uzun<><><>

Web sitesi : www.saricigdem.com
e-mail: Hamit_uzun@mynet.com
e-mail: hamit_saricigdem@hotmail.com
Ev Tel: 0 312 368 16 95
Gsm: 0 537 361 92 23
Gsm: 0 505 682 98 66

yazar hamit uzun

Mesaj Sayısı : 7
Kayıt tarihi : 03/04/08
Nerden : ANKARA

Kullanıcı profilini gör http://www.saricigdem.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz